Wstęp:

Na blogu będę prezentował cześć swoich prac malarskich oraz informacje o niektórych wystawach i wydarzeniach artystycznych, w których biorę udział. Moje ulubione techniki to malarstwo olejne i suchy pastel.
Dominującym tematem - kobieta, jej uroda, osobowość i życie codzienne.
Od wielu lat jestem związany z Poznańskim Stowarzyszeniem Pracy Twórczej, a od 2016 roku jestem członkiem Związku Artystów Plastyków. Moje zainteresowanie historią sztuki przekłada się również na wykonywanie obrazów na podstawie dzieł innych malarzy.
Krzysztof Marciniak
Kontakt mailowy : krzysztofmarciniak55@gmail.com

Polichromia - malarstwo ścienne

W roku 2006 na prośbę ówczesnego proboszcza parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach Księdza Kanonika Jerzego Kaźmierczyka wykonałem dekoracje na ścianach nowoprzebudowanej Kaplicy Cmentarnej na miejscowym cmentarzu parafialnym.
Miała to być renowacja poprzednich malowideł wykonanych na początku lat osiemdziesiątych przez mojego ojca Józefa Marciniaka. Niestety stan malowideł był fatalny i postanowiłem wykonać zupełnie nowe obrazy.

Stan przed przemalowaniem:




Malowanie tak dużych obrazów na ścianie oraz konieczność wykonywania prac z rusztowania były dla mnie dużym wyzwaniem ale także ciekawym doświadczeniem artystycznym.

Zdjęcie podczas pracy na rusztowaniu


Tematyka poszczególnych obrazów jest następująca:

1. "Chrystus Zmartwychwstały" znajdujący się na ścianie nad ołtarzem to postać prawie naturalnej wielkości. Postać Chrystusa była najlepiej zachowanym obrazem z namalowanych poprzednio więc jedynie dokonałem niedużej zmiany w układzie reki Chrystusa trzymającej sztandar z krzyżem.



2. "Św. Maksymilian Kolbe". Obraz po prawej stronie ściany znajdującej się za ołtarzem ma wymiary 90x60 cm i jest wzorowany na jednym z wizerunków Świętego dostępnych w Księgarniach katolickich.




3. "Św. Józef" Trzeci z obrazów za ołtarzem o tych samych wymiarach i pochodzeniu wzoru co obraz "św. Maksymiliana". Umieszczenie wizerunku św. Józefa w kaplicy cmentarnej nie jest przypadkowe gdyż w Kościele Katolickim św. Józef czczony jest jako jeden z tzw. patronów dobrej śmierci.




4. "Pieta". Jeden z dwóch największych obrazów umieszczonych na ścianach bocznych kaplicy. Wielkość obrazu to 160x90 cm. Podczas malowania tego obrazu korzystałem oczywiście z fotografii rzeźby Michała Anioła, której oryginał znajduje się w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Dokładną kopię tej rzeźby można obejrzeć w poznańskim kościele p.w. Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej w Poznaniu.




5. "Św. Barbara". Drugi duży obraz o podobnych wymiarach co w/w. Pieta. Św. Barbara podobnie jak św. Józef jest czczona jako patronka dobrej śmierci i stąd pomysł namalowania jej w Kaplicy zamiast dotychczasowego obrazu Matki Boskiej Różańcowej. Podczas malowania korzystałem z fotografii obrazu ołtarzowego w Kościele p.w. św. Barbary w Luboniu-Żabikowie.

Obraz nie był ukończony w momencie fotografowania.



Wszystkie obrazy malowane były farbami akrylowymi na przygotowanym uprzednio podłożu gipsowym zabezpieczonym Unigruntem. Część prac w ozdobieniu Kaplicy (wszystkie ornamenty na suficie) wykonała pani Barbara Stróżyk z Komornik.